J
I
K
A
B
21 ارديبهشت 1401 14:1:36
مردمي سازي توزيع عادلانه يارانه ها، طرحي حياتي و كليدي براي نظام

جواد قناعت استاندار خراسان جنوبي در دومين شوراي ادراي استان گفت: مردمي سازي توزيع عادلانه يارانه ها، طرحي حياتي و كليدي براي نظام و كشور است.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي خراسان جنوبي و به نقل از روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي؛ صبح امروز چهارشنبه 21 ارديبهشت ماه جاري جواد قناعت استاندار خراسان جنوبي گفت: دولت مردمي ايران قوي كه تحول گرايي را از شعارهاي اصلي خود از بدو شروع به كار قرار داده، سند تحولي را با استفاده از نظر نخبگان و اهل فن تدوين نموده است كه اين سند در حقيقت برنامه، خط مشي و نقشه راه دولت در اجراي برنامه ها مي باشد.


وي با تأكيد بر اين كه دولت، صادق الوعد است و خلف وعده نمي كند، تصريح نمود: دولت تمام مسايل كشور را از دو منظر چالش ها و ظرفيت ها مورد بررسي قرار داده و ۳۷ چالش مهم را در اين سند اولويت بندي كرده است.


به گفته وي؛ گفتمان دولت سيزدهم بر چهار ركن عدالت محوري، مردم پايه، دانش بنيان و خانواده محوري بنا شده و ايده اصلي در تدوين سند تحول دولت، توليد ملي و سبك زندگي است.


استاندار با تأكيد بر اين كه از محورهاي اساسي و مهم در اين سند، تحول در اقتصاد كشور است، گفت: اين تحولات در ۵ حوزه تحول و اصلاحات عميق در نظام پرداخت و تخصيص يارانه ها، تحول و اصلاحات عميق در ساختار بودجه ريزي كشور، تحول و اصلاحات عميق در تجارت و ترانزيت و حمل و نقل، تحول و اصلاحات عميق در توليد، سرمايه گذاري و اشتغال و نيز تحول و اصلاحات عميق درغرب زدايي و توجه به اقشار ضعيف برنامه ريزي شده و در دستور كار دولت قرار گرفته است.


قناعت با اشاره به اقدام دولت مبني بر اصلاح نظام پرداخت يارانه ها، متذكر شد: در اين طرح، حذف يارانه ها را نداريم بلكه اصلاح شرايط موجود، ضد فقر و ضد تورم است.


به گفته وي؛ با اجراي اين طرح در چهار قلم كالا و برخي اقلام با واسطه گراني و نابساماني موقتي را خواهيم داشت .


وي با تأكيد بر اقدام شجاعانه دولت مبني بر ورود به اجراي اين طرح، گفت: اين طرح در راستاي منافع و مصالح نظام اجرا مي شود، چرا كه از ابتداي انقلاب تاكنون با همه سوبسيدهايي كه پرداخت شده است، گراني كنترل نشده و ۸۵ درصد يارانه ها با خروج از ريل اصلي، اصلاً به سفره مردم نرسيده است.


به گفته وي؛ با پرداخت اين يارانه ها كه از ابتداي سنگ بناي غلطي داشته، عملاً به جاي فقر زدايي، توليد فقر كرده ايم.


استاندار متذكر شد: در تمام دنيا، يارانه به توليد كننده، مصرف كننده يا زنجيره وسط اين دو پرداخت مي شود در حالي كه ما يارانه را به وارد كننده مي پردازيم و عملاً نفع يارانه هاي پرداختي ما براي مردم كشورهايي است كه از توليدات ماكاراني و آرد داخلي ايران استفاده مي كنند.


قناعت، قانون، عقل و منطق و نيز مبارزه با فقر را از الزامات اجراي اين طرح در دولت سيزدهم عنوان كرد و گفت: بر اساس قانون، دولت مكلف است سياست ارز ترجيحي را در بودجه سال ۱۴۰۱ بدون هيچ گونه افزايش قيمتي متناسب با شهريور ۱۴۰۰ ساماندهي كند.


وي ادامه داد: هزينه توليد هر كيلو آرد براي دولت ۱۳ هزار تومان است و اين آرد با قيمتي كمتر در اختيار نانوايي ها قرار مي گيرد حال آن كه اين آرد در مرزها قيمتي بسيار بيشتر دارد، لذا براي خروج آن از چرخه مصرف، قاچاق آرد و عرضه آن در كشورهاي ازبكستان، تركيه، پاكستان و ... را شاهد هستيم.


به گفته وي؛ در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۳۱۲ هزار ميليارد تومان يارانه پرداخت شده در حالي كه فقرزدايي نشده لذا دولت با سياست محوري فقرزدايي اصلاح شيوه پرداخت يارانه را در دستور كار قرار داده است.


استاندار با تأكيد بر اين كه اجراي اين طرح، كاري بسيار سنگين و سخت است، گفت:در اجراي اين طرح، سه اصل اجماع بين مسئولان نظام در سطح ملي، اقناع افكار عمومي و نخبگان و حمايت از منافع مردم به ويژه اقشار محروم مدنظر قرار دارد.


قناعت با ذكر اين نكته كه معيشت مردم، خط قرمز دولت است، خاطرنشان كرد:بعد از ۷ ماه كار كارشناسي متراكم و مشورت با نخبگان و فعالان اقتصادي ، اجراي اين طرح در دستور كار دولت قرار گرفته و رئيس جمهور بر انجام اين كار، تأكيد دارد.


وي تأكيد كرد: اجراي اين طرح، به نفع اقتصاد ملي است لذا همه بايد كمك كنيم تا طرح مردمي سازي توزيع عادلانه يارانه ها به نحو شايسته اي به نتيجه برسد.

 

شايان ذكر است: حميد جهانشاهي رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي خراسان جنوبي و جمعي از مديران دستگاه هاي اجرايي استان در اين جلسه حضور بهم رساندند.

آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 366848 تعداد بازدید از صفحه 4077 تعداد بازدید امروز صفحه 82
آدرس آی پی: 3.225.221.151
مرورگر: Unknown
ارتباط با ما

نشاني :بيرجند،خيابان شهيد آيت الله محلاتي ،خيابان ۲۲ بهمن، سازمان مديريت و برنامه ريزي خراسان جنوبي
كد پستي : ۹۷۱۷۶۱۵۳۵۶
سامانه ارتباط گويا: ۳۱۲۷۱(۰۵۶)
دورنگار سازمان : ۳۲۴۵۰۶۱(۰۵۶)

رايانامه: Crm.Khj@mporg.ir

شبكه هاي اجتماعي :     
روابط عمومي:   31272316 _31272317(056)

نظر سنجي
مطالب سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان خراسان جنوبي ميباشد
Powered by Tetis PORTAL